czwartek, 26 maja 2016

προοίμιον

Cześć wszystkim!
Nazywam się Bartek, jestem studentem historii w Instytucie Historycznym UW i miłośnikiem wojen w miniaturze.

Jak pewnie większość z nas (fanów gier bitewnych), zaczynałem od Warhammera, najpierw 40k (Czarni Templariusze) później Fantasy Battles (Królowie Grobowców). Jednak z chwilą gdy na dobre wchodziłem w system WFB, Genialny Wydawca postanowił zakończyć grę. W ostatniej chwili sprzedałem swoje mumie i szkielety oraz zacząłem rozglądać się za nowym, świeższym systemem. W ten sposób trafiłem na Bolt Action. Piękne stoły i szybka, prosta rozgrywka to dwa największe atuty tej gry. Wchodząc w świat II Wojny Światowej rozpocząłem swoją przygodę z historycznymi grami bitewnymi i poczułem, że to jest moje miejsce. Zdecydowanie więcej frajdy sprawia mi odtwarzanie realiów, szukanie informacji, dbałość o szczegóły niż "swoboda" jaką oferują systemy nie oparte na prawdziwych wydarzeniach. Po skompletowaniu armii do BA postanowiłem pójść za ciosem i spróbować sił w epoce napoleońskiej... oraz Wojnie Peloponeskiej.

Dlaczego piszę tego bloga? Ponieważ chciałbym stworzyć miejsce, gdzie wojny w miniaturze spotykają się z historią. To, co czyni historyczne gry bitewne wyjątkowymi, to ich autentyczność. Dlatego chciałbym by każdy wpis, niezależnie od systemu/epoki, był opatrzony historycznym komentarzem. Opis jednostki, akcji w których brała udział, sprzętu i jego parametrów czy pola bitwy, które stało się świadkiem niezwykłego starcia. Liczę też na to, że taka metoda zainteresuje gracza - historią, a historyka - graniem. Kolejnym powodem jest motywacja, jaką daje pisanie i udostępnianie treści. Zmobilizuje mnie to do czytania, poprawiania swojego stylu jak i regularnego malowania (chciałbym z tego miejsca pozdrowić fanów lat 1797-1815). Na wstępie muszę też zaznaczyć, że czuję się kompetentny (tzn. przeczytałem więcej niż kilka książek/artykułów) przede wszystkim w Epoce Starożytnej. Jednak staram się nadrabiać zaległości w II WŚ i Epoce Napoleońskiej w jak najbardziej rzetelny sposób. Gwarantuję, że nie będę wrzucał tu treści niepewnych bądź nie mających potwierdzenia w literaturze.

Drugim aspektem tego bloga będzie modelarstwo. Jest to temat w którym wciąż się rozwijam, uczę nowych technik i materiałów. Co więcej, od września planuję budowę stołu do lokalnego, domowego grania.

Na zakończenie wstępu chciałbym przedstawić swoje modele:
(w kolejności chronologicznej)

Starożytność - Ateńczycy z okresu Wojny Peloponeskiej


W chwili obecnej jest to jedna, 24 osobowa falanga hoplitów oraz Demostenes jako dowódca (strateg). Niedawno skleiłem drugą falangę oraz czekam na oddział Traków od Warlorda.

Epoka Napoleońska - Rosjanie Lipsk 1813


Szlisselburski i Archangielski pułk piechoty. W trakcie malowania. Do tego Generał-Major Władimir Mikołajowicz Szenszin i 12-funtowe działo. 

2 Wojna Światowa - Związek Radziecki Operacja Wisła-Odra/Wschodniopruska 1945


Piechota z Mosinami, DP-28, pepeszami. Miotacz ognia i snajper. Lekki moździerz, medyk, dowódca i obserwatorzy artyleryjscy/lotniczy. Oddział zwiadowców i dowódca. Działo przeciwpancerne ZiS-3, Ciężkie działo samobieżne ISU-152, T-34 (42'), Katiusza (BM-13) na ciężarówce ZiS oraz Haubica BT-4. 

Nie zamierzam poprzestać na tym krótkim opisie każdej armii jaką posiadam. Postaram się omówić szczegółowo każdą z nich, zarówno z historycznego, modelarskiego jak i "wargamingowego" punktu widzenia.

Jestem otwarty na wszelkie komentarze i krytykę. Strona pewnie będzie w najbliższym czasie się personalizować, zmieniać wraz z przyrostem tekstu. 

Do zobaczenia przy stole!




4 komentarze:

  1. I bardzo dobrze! Kibicuję i czekam na długie wpisy!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Subskrybuję, bo już pomogłeś mi rozpoznać figurki, których nie mogłem zidentyfikować (epoka napoleońska).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chodzi o nazwy pułków i ich sztandary, tak? Bardzo się cieszę i służę pomocą. Epoka Napoleońska wydaje mi się najbardziej rozbudowaną z tych trzech które wymieniłem a tym samym najtrudniejszą. Jednak powoli gromadzę materiały.

      Usuń
  3. Modelarstwo plus szczypta historii, podoba mi się to podejście. Łap plussssa!

    OdpowiedzUsuń